Red Carpet photos + Winners list : Shape of Water leads at 2018 Oscars
A lot went on at the 90th Academy Awards ceremony, presented by the Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS) which took place at the Dolby Theatre in Hollywood, Los Angeles, California. Jimmy Kimmel was the host for second consecutive year. Celebs stunned on the red carpet;Lupita Nyong’o,Jennifer Garner,Nicole Kidman,Jennifer Lawrence (photos above),Taraji .P Henson,Gal Gadot,Margot Robbie,Kristin Cavallari,Eiza Gonzalez,Allison Williams,Maria Menounos and Sandra Bullock were my best dress at the movie and television ceremony.
The Shape Of Water led the winners at the 90th Academy Awards, winning four of the 13 prizes it was nominated for, including best picture.
Gary Oldman took the best actor prize for Darkest Hour, and Frances McDormand won best actress for Three Billboards Outside Ebbing, Missouri. Amazing right? See photos and winner’s list below
BEST ACTOR
Timothee Chalamet – Call Me By Your Name
Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
Daniel Kaluuya – Get Out
Gary OIdman – Darkest Hour – WINNER
Denzel Washington – Roman J. Israel, Esq
BEST ACTRESS
Sally Hawkins – The Shape of Water
Frances McDormand – Three Billboards outside Ebbing, Missouri – WINNER
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird
Meryl Streep – The Post
BEST SUPPORTING ACTRESS
Mary J Blige – Mudbound
Alison Janney – I, Tonya – WINNER
Lesley Manville – Phanton Thread
Laurie Metcalf – Ladybird
Octavia Spencer – The Shape Of Water
BEST SUPPORTING ACTOR
Willem Dafoe – The Florida Project
Woody Harrelson – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Richard Jenkins – The Shape of Water
Christopher Plummer – All the Money in the World
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – WINNER
BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
A Fantastic Woman – WINNER
The Insult
Loveless
On Body and Soul
The Square
BEST DOCUMENTARY SHORT
Edith + Eddie
Heaven is a Traffic Jam on the 405 – WINNER
Knife Skills
Traffic Stop
BEST DOCUMENTARY FEATURE
Abacus: Small Enough to Jail
Faces Places
Icarus – WINNER
Last Men in Aleppo
Strong Island
BEST ORIGINAL SONG
Mighty River – Mudbound
Mystery Of Love – Call Me by Your Name
Remember Me – Coco – WINNER
Stand Up For Something – Marshall
This Is Me – The Greatest Showman
BEST ANIMATED FEATURE FILM
The Boss Baby
The Breadwinner
Coco – WINNER
Ferdinand
Loving Vincent
BEST ADAPTED SCREENPLAY
Call Me By Your Name – James Ivory – WINNER
The Disaster Artist – Scott Neustadter and Michael H Weber
Logan – Scott Frank, James Mangold and Michael Green
Molly’s Game – Aaron Sorkin
Mudbound – Virgil Williams and Dee Rees
BEST ORIGINAL SCREENPLAY
The Big Sick – Emily V Gordon and Kumail Nanjiani
Get Out – Jordan Peele – WINNER
Lady Bird – Greta Gerwig
The Shape of Water – Guillermo del Toro and Vanessa Taylor (story by Guillermo del Toro)
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Martin McDonagh
BEST ORIGINAL SCORE
Dunkirk
Phantom Thread
The Shape of Water – WINNER
Star Wars: The Last Jedi
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
BEST DIRECTOR
Christopher Nolan – Dunkirk
Jordan Peele – Get Out
Greta Gerwig – Lady Bird
Paul Thomas Anderson – Phantom Thread
Guillermo del Toro – The Shape of Water – WINNER
BEST PICTURE
Call Me By Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Phantom Thread
The Post
The Shape of Water – WINNER
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
BEST CINEMATOGRAPHY
Bladerunner 2049 – WINNER
Darkest Hour
Dunkirk
Mudbound
Shape of Water
BEST COSTUME DESIGN
Beauty and the Beast
Darkest Hour
Phantom Thread – WINNER
The Shape of Water
Victoria and Abdul
BEST SOUND EDITING
Baby Driver
Blade Runner
Dunkirk – WINNER
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi
BEST ANIMATED SHORT FILM
Dear Basketball – WINNER
Garden Party
Lou
Negative Space
Revolting Rhymes
BEST LIVE ACTION SHORT FILM
DeKalb Elementary
The Eleven O’Clock
My Nephew Emmet
The Silent Child – WINNER
Watu Wota / All of Us
BEST VISUAL EFFECTS
Blade Runner 2049 – WINNER
Guardian of the Galaxy vol. 2
Kong: Skull Island
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes
BEST FILM EDITING
Baby Driver
I,Tonya
Dunkirk – WINNER
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
BEST SOUND MIXING
Baby Driver
Blade Runner
Dunkirk – WINNER
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi
BEST PRODUCTION DESIGN
Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water – WINNER
BEST MAKE UP AND HAIR STYLING
Darkest Hour – WINNER
Victoria & Abdul
Wonder