Red Carpet photos + Winners list : Shape of Water leads at 2018 Oscars


A lot went on at the 90th Academy Awards ceremony, presented by the Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS) which took place at the Dolby Theatre in Hollywood, Los Angeles, California. Jimmy Kimmel was the host for second consecutive year. Celebs stunned on the red carpet;Lupita Nyong'o,Jennifer Garner,Nicole Kidman,Jennifer Lawrence (photos above),Taraji .P Henson,Gal Gadot,Margot Robbie,Kristin Cavallari,Eiza Gonzalez,Allison Williams,Maria Menounos and Sandra Bullock were my best dress at the movie and television ceremony.

The Shape Of Water led the winners at the 90th Academy Awards, winning four of the 13 prizes it was nominated for, including best picture.

Gary Oldman took the best actor prize for Darkest Hour, and Frances McDormand won best actress for Three Billboards Outside Ebbing, Missouri. Amazing right? See photos and winner's list below



BEST ACTOR

Timothee Chalamet - Call Me By Your Name

Daniel Day-Lewis - Phantom Thread

Daniel Kaluuya - Get Out

Gary OIdman - Darkest Hour - WINNER

Denzel Washington - Roman J. Israel, Esq

BEST ACTRESS    

Sally Hawkins - The Shape of Water

Frances McDormand - Three Billboards outside Ebbing, Missouri - WINNER

Margot Robbie - I, Tonya

Saoirse Ronan - Lady Bird

Meryl Streep - The Post

BEST SUPPORTING ACTRESS

Mary J Blige - Mudbound

Alison Janney - I, Tonya - WINNER

Lesley Manville - Phanton Thread

Laurie Metcalf - Ladybird

Octavia Spencer - The Shape Of Water

BEST SUPPORTING ACTOR   

Willem Dafoe - The Florida Project

Woody Harrelson - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Richard Jenkins - The Shape of Water

Christopher Plummer - All the Money in the World

Sam Rockwell - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri - WINNER

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

A Fantastic Woman - WINNER

The Insult

Loveless

On Body and Soul

The Square

BEST DOCUMENTARY  SHORT

Edith + Eddie

Heaven is a Traffic Jam on the 405 - WINNER

Knife Skills

Traffic Stop

BEST DOCUMENTARY FEATURE

Abacus: Small Enough to Jail

Faces Places

Icarus - WINNER

Last Men in Aleppo

Strong Island

BEST ORIGINAL SONG 

Mighty River - Mudbound

Mystery Of Love - Call Me by Your Name

Remember Me - Coco - WINNER

Stand Up For Something - Marshall

This Is Me - The Greatest Showman

BEST ANIMATED FEATURE FILM

The Boss Baby

The Breadwinner

Coco - WINNER

Ferdinand

Loving Vincent

BEST ADAPTED SCREENPLAY

Call Me By Your Name - James Ivory - WINNER

The Disaster Artist - Scott Neustadter and Michael H Weber

Logan - Scott Frank, James Mangold and Michael Green

Molly's Game - Aaron Sorkin

Mudbound - Virgil Williams and Dee Rees

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

The Big Sick - Emily V Gordon and Kumail Nanjiani

Get Out - Jordan Peele - WINNER

Lady Bird - Greta Gerwig

The Shape of Water - Guillermo del Toro and Vanessa Taylor (story by Guillermo del Toro)

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri - Martin McDonagh

BEST ORIGINAL SCORE

Dunkirk

Phantom Thread

The Shape of Water - WINNER

Star Wars: The Last Jedi

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri


BEST DIRECTOR  

Christopher Nolan - Dunkirk

Jordan Peele - Get Out

Greta Gerwig - Lady Bird

Paul Thomas Anderson - Phantom Thread

Guillermo del Toro - The Shape of Water - WINNER

BEST PICTURE  

Call Me By Your Name

Darkest Hour

Dunkirk

Get Out

Lady Bird

Phantom Thread

The Post

The Shape of Water - WINNER

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

BEST CINEMATOGRAPHY 

Bladerunner 2049 - WINNER

Darkest Hour

Dunkirk

Mudbound

Shape of Water

BEST COSTUME DESIGN

Beauty and the Beast

Darkest Hour

Phantom Thread - WINNER

The Shape of Water

Victoria and Abdul

BEST SOUND EDITING

Baby Driver

Blade Runner

Dunkirk - WINNER

The Shape of Water

Star Wars: The Last Jedi

BEST ANIMATED SHORT FILM

Dear Basketball - WINNER

Garden Party

Lou

Negative Space

Revolting Rhymes

BEST LIVE ACTION SHORT FILM

DeKalb Elementary

The Eleven O'Clock

My Nephew Emmet

The Silent Child - WINNER

Watu Wota / All of Us

BEST VISUAL EFFECTS

Blade Runner 2049 - WINNER

Guardian of the Galaxy vol. 2

Kong: Skull Island

Star Wars: The Last Jedi

War for the Planet of the Apes

BEST FILM EDITING

Baby Driver

I,Tonya

Dunkirk - WINNER

The Shape of Water

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri 

 BEST SOUND MIXING

Baby Driver

Blade Runner

Dunkirk - WINNER

The Shape of Water

Star Wars: The Last Jedi

BEST PRODUCTION DESIGN

Beauty and the Beast

Blade Runner 2049

Darkest Hour

Dunkirk

The Shape of Water - WINNER

BEST MAKE UP AND HAIR STYLING

Darkest Hour - WINNER

Victoria & Abdul

Wonder


Share this

0 Comment to "Red Carpet photos + Winners list : Shape of Water leads at 2018 Oscars"

Post a Comment

Express yourself,Have fun and be nice...

For advert/inquiries
Email- Uchechiigbo@gmail.com
twitter- @babiousB